En Ucuz Fiyat (EUF)'ı yakalamak için yedi tavsiye

  1. Erkenden plan yapmak size avantaj sağlar. Seyahat tarihinize ne kadar yakınsanız o kadar fazla para ödersiniz. Neden mi? Çünkü bir süre önce, bir hava yolu şirketinde çalışan görevliler, iş adamlarının genelde son anda rezervasyon yaptırıp en az esnekliğe sahip olduklarını fark etmiş. Böylelikle hava yolu şirketleri iş adamlarının bu dezavantajından faydalanırken iyi organize olmuş yolculara da uygun fiyatlarda bilet alma olanağı tanımış. En ucuz biletleri bulmak için seyahat tarihinizden 21 gün evvel veya daha öncesinde KAYAK’ta arama yapıp biletinizi ayırtın. İkinci en iyi fırsatlar için de 14 gün veya daha öncesini deneyin. Hala burada mısınız? Ne bekliyorsunuz?

  2. Pzt, Sal, Çar, Per, Cum, Cmt, Paz? Haftanın başka bir gününde uçma imkanınız varsa fiyatlar büyük ölçüde ucuzlayabilir. Bir dahaki sefere KAYAK’ta arama yaptığınız zaman, esnek tarih opsiyonunu seçin. Cumartesi günü uçmak daha ucuz olabilir (yurt dışı uçuşları için bu pek geçerli değildir). Benzer bir şekilde hafta ortasında (Salı veya Çarşamba) seyahat etmek, genelde Pazartesi, Perşembe veya Cuma seyahat etmekten daha ucuz olabilir çünkü iş adamları genelde Pazartesi sabahı uçup Perşembe akşamı dönmeyi tercih ederler.

  3. Zamanlama çok önemli. En uygun fiyatları bulmak için kimsenin uçmadığı zamanlarda uçmak gerekiyor. Bu “ölü saatler” değişken olsa da genelde tatil seyahatleri için sabahın erken saatleri ile gece geç saatler, tipik iş seyahat güzergâhları için ise günün ortası en uygun olacaktır. Arama yaparken “herhangi bir zaman” opsiyonunu seçip filtrelerimizi kullanarak en uygun bileti bulabilirsiniz.

  4. Tatil sezonunda seyahat etmekten kaçının. Zaten fark etmişsinizdir. Herkesin seyahat ettiği zamanlarda seyahat etmeyin. Mesela Disneyland’e veya Las Vegas’a bayramdan sonra ya da yılbaşından önce gidin. Böylelikle hem uçuşunuzu daha ucuza getirmiş olacaksınız hem de sırada fazla beklemek zorunda kalmayacaksınız. Veya herkesin zaten gidecekleri yere varmış oldukları bayramın ilk günü uçun (hem kabin ekibi de sizinle daha yakından ilgilenecektir).

  5. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. JetBlue veya Easyjet gibi düşük tarife uygulayan şirketler, müşterilerine daha sıklıkla düşük fiyatlar sunmak için ücret tarifelerini sadeleştirince bu fiyat politikası, diğer firmalar tarafından kısa zamanda benimsendi. Ama farklı şirketlerin ücret tarifesi farklı olabiliyor. Bu yüzden biz birçok hava yolu şirketini, size en uygun fiyatı sunabilmek için yüzlerce seyahat sitesinden alınan bilgiler aracılığıyla karşılaştırıyoruz. En ucuz bileti bulma uzmanı olduğumuz söylenebilir.

  6. Seçtiğiniz havalimanı da çok önemli. Düşük fiyatlı hava yollarının çoğu, aynı şehirdeki alternatif havalimanlarına uçuşlar sunup (mesela LAX yerine Burbank ya da Long Beach Havalimanı veya Londra Heathrow yerine Stansted Havalimanı) daha az havalimanı harcı ödeyerek bilet fiyatlarını da düşük tutabilmektedirler. Bu havaalanlarını kullanmanın daha az trafikle karşılaşma, daha ucuza araç kiralayabilme ve havaalanlarının çok kalabalık olmaması gibi farklı avantajları da olabiliyor. KAYAK ile yaptığınız her aramada, size otomatik olarak yakın havaalanlarına olan fiyatları da gösterebiliriz.

  7. En önemlisi de... bilet almadan önce KAYAK’ı kullanmayı unutmayın.